Spor ve EgzersizlerAÇ KARNINA YAPILAN KARDİYO, KİLO VERMEK İÇİN İYİ BİR YÖNTEM Mİ?

AÇ KARNINA YAPILAN KARDİYO, KİLO VERMEK İÇİN İYİ BİR YÖNTEM Mİ?

Antrenmandan önce bir şeyler yemezsen, vücudun karbonhidrat yerine yağ yakar. Ya da aç karnına yapılan kardiyo konusundaki inanış bu yöndedir. Fakat beslenme uzmanı Chris Lowe bunun durumu basitleştirmek olduğunu söylüyor. “Konu yakıt olarak karbonhidrat veya yağ yakmaya geldiğinde bir açma kapama düğmesinden bahsedemeyiz. Yüzde 100 yağ ya da yüzde 100 karbonhidrat yaktığın bir durum yoktur. Bu her zaman ikisinin karışımıdır.”

Durum daha da karmaşık hale geliyor. Padua Üniversitesi‘nin yaptığı bir çalışmada aç karnına antrenman yapanlar kahvaltı yapanlara kıyasla antrenmandan hemen sonra daha fazla yağ yaktılar ancak 12 saat sonra daha fazla karbonhidrat yakmaya başladılar. Bunun tam tersi de kardiyo öncesiyemek yiyenlerde görüldü. Genelde birbirini dengeledi.

Bizim tavsiyemiz ise sana hangisi iyi hissettiriyorsa onu yapman. Eğer yememek sana kalori açığı sağlıyorsa aç karnına antrenman yapmaya devam et. Bir önceki akşam yiyeceğin karbonhidrat yoğunluklu bir akşam yemeği aç karınla yaşayacağın problemleri önleyecektir. Eğer kalkar kalmaz bir şeyler yiyenlerdensen, çok fazla yağ ya da lif tüketmekten kaçın zira Lowe bu durumun sindirim sorunlarına yol açabileceğini söylüyor.

Senin için sunduğumuz mükemmel zamanlamalı seçeneklere göz atmaya ne dersin?

90 DAKİKA ÖNCE

Çikolatalı Yulaf Ezmesi

  • Bir ölçek çikolatalı whey protein
  • Yulaf ezmesi, 50 g
  • Çilek, 5, dilimlenmiş
  • Bal, 1 çay kaşığı
  • Yoğurt, 1 çorba kaşığı
  • Badem sütü, 150 ml

60 DAKİKA ÖNCE

Muzlu ve Çilekli Smoothie

Blenderdan geçmiş bu öğün çok çabuk sindirilerek ihtiyacınız olan gücü o an sağlar

– Bir ölçek çilekli whey protein
– Yulaf ezmesi, 25 g
– Badem sütü, 250 ml
– Bir muz

30 DAKİKA ÖNCE

Kahve ve Su

Kafein kana 5 ila 15 dakikada karışır ve 40 ila 80 dakikada tavan yapar

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen