BeslenmeAşıdan önce ve sonra ne yenir?

Aşıdan önce ve sonra ne yenir?

Çoğumuz COVID-19 aşısı olma randevumuz geldiğinde özel bir şey yiyip içmememiz gerektiğini merak ediyoruz. COVID aşısının olası yan etkileri oldukça iyi bilinmektedir. CDC’ye göre kolda ağrı, ağrılı hissetme veya halsizlik. Peki ya yemek nasıl bir rol oynuyor? Semptomları en aza indirmek veya bağışıklık sisteminizi desteklemek için COVID aşısını almadan önce ve sonra yiyebileceğiniz belirli şeyler var mı? Kaçınmanız gereken yiyecekler var mı? Anti-inflamatuar gıdalar , alkol, hidrasyon ve uykunun COVID aşısıyla ilgili rolüne ilişkin gerçekleri derledik.

Anti-inflamatuar gıdaları seçin

Anti-inflamatuar gıdaların veya C vitamini gibi takviyelerin COVID aşısını daha etkili hale getireceğini destekleyecek yeterli araştırma yok. Ancak genel olarak, besleyiciliği yüksek yiyecekler yemek ve C vitamini almak bağışıklık sistemine yardımcı oluyor.

COVID aşılarının tümü, normal diyetlerini yiyen kişilerde test edilmiştir, bu nedenle herhangi bir özel beslenme hazırlığı olmadan etkili olduklarını biliyoruz. İnsanlar, aşı yanıtını artırdığını iddia eden herhangi bir takviye veya ürüne karşı dikkatli olmalıdır.

Bununla birlikte, çoğunlukla meyve ve sebze gibi bütün gıdaları ve daha az işlenmiş gıdaları tüketmek, vücutta daha az iltihaplanma nedeniyle genel olarak bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. “Uzun süreli sürdürülen sağlıklı bir diyet, bağışıklık tepkisini iyileştirebilir ve enfeksiyonlarla daha iyi savaşmamıza yardımcı olabilir ve belki de aşıya karşı bağışıklık tepkisini artırabilirsiniz ancak aşı sabahı farklı beslenmenin aşı duyarlılığı üzerinde herhangi bir etkisi olacağı şüphelidir.

Sadece aşı olurken değil, tüm yıl boyunca taze gıdalara ulaşın ve işlenmiş gıdaların tüketimini azaltın. Mısır yağı, soya fasulyesi yağı ve işlenmiş gıdalarda (fast food gibi) ve atıştırmalık poşetlerde ve kutularda görülen diğerleri gibi bitkisel yağlar benzersiz şekilde iltihaplıdır ve bundan kaçınılmalıdır. Bunun yerine fındık, balık, meyve ve sebze gibi bütün gıdalara odaklanın. Anti-inflamatuar gıdalardan bazıları, sızma zeytinyağı, badem ve ceviz, balık, meyve ve sebzelerdir.

Aşıyı yaptırdıktan sonra iltihap önleyici yiyecekler yemekten zarar gelmez, ancak muhtemelen nasıl hissettiğiniz konusunda pek bir fark yaratmaz. Zerdeçal antienflamatuar özelliklere sahip bir baharattır, gıda üzerine serpilir veya çay olarak tüketilebilir. Balık anti-inflamatuar omega-3 bakımından zengindir ; somon, uskumru, sardalya, hamsi ,ringa en fazla omaga-3 içeren balıklardandır. Balık yağı (omega-3 yağları) aslında ‘resolvinler’ adı verilen bileşiklere dönüşür, bu da iltihaplanmayı çözmeye yardımcı olur.

Bu yiyecekler her zaman diyetinize dahil etmek için iyidir. Aşıdan sonra uygun bir akşam yemeği hazırlayamayacağınıza göre, tavuk şehriye çorbası yapmak veya elinizde kolay ve rahatlatıcı başka bir şey olması sorun değil. Bu hazır dondurucu yemeklerden birinin elinizde olması da pratik olabilir.

Aç karnına gitmeyin

COVID aşısından önce aç gitmenize gerek yoktur. Bu, başınızı döndürebilir ve iğnelerden rahatsız olan biriyseniz, bayılma olasılığınızı artırabilir. Benim tavsiyem, yoğurt ve meyve, pratik bir kahvaltı tabağı ya da sağlıklı bir bar gibi mümkün olduğunca az işlemle evde yapılan bir şeyi yemeniz olacaktır.

Aşıdan sonra kol ağrısı, düşük dereceli ateş veya vücut ağrıları gibi yan etkileriniz olabilir. Uzmanlar, bunların bağışıklık sisteminizin çalıştığı anlamına geldiğini söylüyor. Belirtileri hafifletmek için alabileceğiniz reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar hakkında doktorunuza danışın.

Bol sıvı tüketin

Doktorlar, COVID aşısını yaptırmadan önce ve sonra yeterince sıvı almanın son derece önemli olduğu konusunda hemfikir. Vücuttaki her şey iyi hidratlı bir durumda daha iyi çalışmakla kalmaz, aynı zamanda iğne fobisi ve bayılma öyküsü olan bazı kişiler susuz kaldıklarından çok daha iyi sonuç verir.

Aşıdan önce ve sonra bol sıvı içmenizi tavsiye ediliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için meyve, sebze ve et suyu bazlı çorbalar gibi yiyeceklerin tüketimini teşvik ediyor. Ateş gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, aşıdan sonra bol sıvı içmeniz önerilir.

Peki ya alkol?

Şu anda alkol içmenin COVID-19 aşısını daha az etkili hale getireceğine dair bir kanıt yok. Ayrıca, alkol tüketen bireyler için COVID-19 aşılarının güvenli olmadığına dair bir kanıt da yok.

Bununla birlikte doktorlar, alkol bağışıklık sistemini baskıladığı ve sizi susuz bırakabileceği için aşıdan önceki ve sonraki gün alkolden uzak durmanızı önerir.

Hafif alkol tüketimi bile nispeten susuz kalmanıza neden olur ve bu, mRNA aşılarının ikinci atışından sonra ortaya çıkan vücut ağrılarının daha kötü hissetmesine neden olabilir. Tıpkı grip olduğunuzda içki içmenin sizi daha da kötü hissettirmesi gibi. Aşıyı aldıktan sonra bir gün kadar alkolü bırakmak ya da hafife almak iyi bir fikirdir.

Alkol kullanımı, bazen COVID-19 ile ilişkilendirilen akut solunum sıkıntısı sendromu ve zatürree riskini artırabilir. Genel olarak alkol almak vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini zayıflatır, komplikasyon riskini artırır ve zorlaştırır.

Ayrıca semptomları tartışırken ve aşı sonrası bakım sorunlarını tartışırken net bir zihin çerçevesinde olmanıza ihtiyaç vardır.

Alkolün sizi susuz bırakabileceğini ve bağışıklık sisteminiz için pek iyi olmadığını bildiğimize göre , kutlama planınızı birkaç gün boyunca erteleyebilirsiniz.

İyi bir gece uykusu çekmeye çalışın

Aşıdan önceki gece iyi bir uyku çekin. Sağlıklı bir diyet sürdürmenin yanı sıra, aşılamadan önceki gece yeterli miktarda uyumak kritik ve muhtemelen o sabah tüketilen her şeyden daha önemlidir. Kötü bir gece uykusu bağışıklık fonksiyonunu %70’e kadar azaltabilir

Vücudunuz savunmasını yeniden oluşturmak için uykuyu kullanır ve kronik uyku yoksunluğu aslında bağışıklık sisteminizi baskılar.

Stres de bağışıklık sistemini baskılar, bu nedenle kontrol edebildiğiniz kadar stresi düşük tutun. İyi uyuyamadıysanız endişelenmenize gerek yok, ancak uyumaya çalışmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Egzersiz yapmalı mısınız?

Dinlenme, özellikle aşı olduktan sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız çok önemlidir. Ancak buna hazırsanız, hafif bir tür egzersiz yapın. Herkes zorlu bir antrenmana hazır değildir, ancak tempolu bir yürüyüşe çıkmak bile dolaşımınızı hızlandırır, bu da sağlık savunmanızı hazırlamak için iyidir.

Pandemi döneminde birçoğumuz aktivitemizi ve egzersiz zamanımızı azalttık. Bu dönemde de diyet ve egzersizin ne kadar önemli olduğunu herkese hatırlatmak istiyorum. Mümkün olduğunda dışarı çıkın ve etrafta dolaşın veya biraz egzersiz yapın.

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen