Spor ve EgzersizlerAntrenmanlarEgzersizlerinizde Yaptığınız Hatalar

Egzersizlerinizde Yaptığınız Hatalar

Egzersiz rutininizde yapacağınız masum hatalar dahi alacağınız sonucu sabote edebilir. İşte daha fit ve hızlı olmanız için yapılması gerekenler.

Aşırı yorgun hissetmek

Kasları aşırı yormak ve bunun yanında doğru şekilde dinlendirmemek, sizi yormanın yanında bir de sakatlığa davetiye çıkarır. Ağrıyan kaslar uyku problemlerine yol açabilir. Üst üste aynı bölgeyi ve yakın bölgeleri hedef alan ağır antrenmanlardan yapmaktan kaçının.

Güçlenemiyorum

Çünkü sadece bir kas grubunu çalıştırıyorsunuz.  Biceps ya da leg curls gibi sadece kol ya da bacak kaslarını çalıştıran egzersizler yerine bir seferde birden fazla kas grubunu ve eklemlerini çalıştıran egzersizler (şınav, pullup, deadlift ya da squat gibi) yapın. Böylelikle yaptığınız egzersizin etkisini ikiye katlayabilirsiniz. Üstelik daha fazla kalori yakar, güç kazanır ve spor salonundan daha çabuk ayrılırsınız.

Vücudunuz şekillenmiyor ÇÜNKÜ hep aynı kiloda ağırlık kaldırıyorsunuz

Bütün ağırlık antrenmanları yağ yakmanıza yardımcı olur fakat vücudunuzun şekil almasını istiyorsanız, kullandığınız ağırlıkları zamanla arttırarak kaslarınızı zorlamanız gerekir. Bu yönteme profesyoneller “progresif kas geliştirme” adını veriyor. Tüm vücudu çalıştıracak bir kuvvet antrenmanı seçin ve yaklaşık altı hafta boyunca haftada üç defa yapın. Her yedi günde bir ağırlıkları arttırarak egzersiz yoğunluğunu yükseltin (son tekrarlar sizi yormaya başlamalı) ya da tekrar sayısını çoğaltın (sekiz tekrar kolay geliyorsa 12 tekrar yapın). Altı haftanın sonunda ya da egzersiz artık çok kolay gelmeye başladığında, farklı ya da daha zorlayıcı bir programa geçin ve bu düzeni tekrarlayın.

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen