BeslenmeEn Yaygın 6 Yeme Bozukluğu ve Belirtileri

En Yaygın 6 Yeme Bozukluğu ve Belirtileri

Yeme terimi isminde geçse de yeme bozukluğu sadece yemekten çok daha fazlasıdır. Genellikle tıbbi ve psikolojik, uzmanların gidişatını değiştirmek için müdahalesini gerektiren, karmaşık zihinsel sağlık durumudur.

İçerik

Bu 6 yeme bozukluğuna aşina olmanız ileride karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı önlem almanızı sağlayabilir.

Sizler için en bilinen 6 yeme bozukluğunu detaylıca ele aldık.

Yeme bozukluğu nedir?

Yeme bozukluğu, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olan bir dizi psikolojik durumdur. Yiyecek, vücut ağırlığı veya vücut şekli ile ilgili bir takıntı ile başlayabilir.

Ağır vakalarda yeme bozukluğu ciddi sağlık sonuçlarına neden olabilir ve tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir.

Yeme bozukluğu olan kişilerde çeşitli belirtiler olabilir. Bununla birlikte, çoğu, şiddetli gıda kısıtlamasını, aşırı yemek yemeyi veya kusma ve aşırı egzersiz yapma gibi boşaltma davranışlarını içerir.

Yeme bozukluğu, herhangi bir cinsiyetten insanı herhangi bir yaşam evresinde etkileyebilse de, çoğunlukla ergenlerde ve genç kadınlarda rapor edilir. Aslında, gençlerin %13’ünün 20 yaşına kadar en az bir yeme bozukluğu yaşaması olasıdır.

Yeme bozukluğu neden olur?

Uzmanlar, yeme bozukluğunun çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceğine inanıyor.

Bunlardan biri genetiktir. Doğumda ayrılan ve farklı aileler tarafından evlat edinilen ikizleri içeren ikiz ve evlat edinme çalışmaları, yeme bozukluklarının kalıtsal olabileceğine dair bazı kanıtlar sunmaktadır.

Bu tür araştırmalar genellikle, ikizlerden birinin yeme bozukluğu geliştirmesi durumunda diğerinin de ortalama olarak %50 oranında bir yeme bozukluğu geliştirme olasılığının olduğunu göstermiştir.

Kişilik özellikleri başka bir nedendir. Özellikle, nevrotiklik, mükemmeliyetçilik ve dürtüsellik, daha yüksek bir yeme bozukluğu geliştirme riskiyle bağlantılı olan üç kişilik özelliğidir.

Diğer potansiyel nedenler arasında zayıf olmak için algılanan baskılar, zayıflığa yönelik kültürel tercihler ve bu tür idealleri teşvik eden medyaya maruz kalma yer alır.

Aslında, yeme bozukluğunun bazı türleri Batılı incelik ideallerine maruz kalmayan kültürlerde çoğunlukla yok gibi görünmektedir.

Bununla birlikte, kültürel olarak kabul edilen incelik idealleri dünyanın birçok bölgesinde mevcuttur. Yine de, bazı ülkelerde çok az kişi sonunda yeme bozukluğu geliştirir. Bu nedenle, muhtemelen faktörlerin diğer çoğunluğunun bir karışımından kaynaklanır.

Daha yakın zamanlarda, uzmanlar beyin yapısı ve biyolojisindeki farklılıkların yeme bozukluğunun gelişiminde de rol oynayabileceğini öne sürdüler.

Özellikle, beyin habercileri serotonin ve dopamin seviyeleri faktörler olabilir.

Bununla birlikte, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

En Yaygın 6 Yeme Bozukluğu Nelerdir?

Anoreksiya nervoza

Anoreksiya nervoza, muhtemelen en iyi bilinen yeme bozukluğudur.

Genellikle ergenlik veya genç erişkinlik döneminde gelişir ve erkeklerden fazla kadınları etkileme eğilimindedir.

Anoreksiyası olan kişiler, tehlikeli derecede zayıf olsalar bile kendilerini genellikle fazla kilolu olarak görürler. Kilolarını sürekli olarak izleme, belirli türdeki yiyecekleri yemekten kaçınma ve kalorilerini ciddi şekilde kısıtlama eğilimindedirler.

Anoreksiya nervozanın yaygın belirtileri şunlardır;

 • Aynı yaş ve boydaki diğer insanlara göre daha düşük kilolu olmak.
 • Çok kısıtlı yeme alışkanlıkları.
 • Zayıf olmasına rağmen kilo almaktan kaçınmak için ısrarlı davranışlar veya aşırı kilo alma korkusu.
 • Amansız bir zayıflık arayışı ve sağlıklı bir kiloyu korumak için isteksizlik.
 • Vücut ağırlığının veya algılanan vücut şeklinin benlik saygısı üzerinde ağır bir etkisi olması.
 • Ciddi şekilde zayıf olmanın inkarı da dahil olmak üzere çarpık bir vücut imajı.

Obsesif-kompulsif belirtiler de sıklıkla mevcuttur. Örneğin, anoreksiyası olan birçok insan genellikle yemek hakkında sürekli düşüncelerle meşguldür ve bazıları takıntılı bir şekilde yemek tarifleri toplayabilir veya yiyecek biriktirebilir.

Bu tür bireyler ayrıca toplum içinde yemek yemekte zorluk çekebilir ve çevrelerini kontrol etmek için güçlü bir istek sergileyerek spontan olma yeteneklerini sınırlayabilirler.

Anoreksiya resmi olarak iki alt tipe ayrılır; kısıtlayıcı tip ve tıkınırcasına yeme ve arınma tipi.

Kısıtlayıcı tipteki kişiler sadece diyet yaparak, oruç tutarak veya aşırı egzersiz yaparak kilo verirler.

Tıkınırcasına yeme ve arınma tipine sahip kişiler, çok miktarda yiyeceği tıkınırcasına yiyebilir veya çok az yiyebilir. Her iki durumda da yemek yedikten sonra kusma, müshil veya idrar söktürücü almak veya aşırı egzersiz yapmak gibi davranışlarla arınırlar.

Anoreksiya vücuda çok zarar verebilir. Zamanla, bununla yaşayan bireyler kemiklerinde incelme, kısırlık, kırılgan saç ve tırnaklar ve vücutlarının her yerinde ince bir saç tabakasının büyümesi gibi sorunlar yaşayabilirler.

Şiddetli vakalarda anoreksiya, kalp, beyin veya çoklu organ yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilir.

2. Bulimia Nervoza

Bulimia nervoza bir başka iyi bilinen yeme bozukluğudur.

Anoreksiya gibi, bulimia da ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde gelişme eğilimindedir ve erkekler arasında kadınlara göre daha az yaygın görülmektedir.

Bulimiası olan kişiler sıklıkla, belirli bir zaman diliminde alışılmadık derecede büyük miktarlarda yiyecek yerler.

Her tıkınırcasına yeme bölümü genellikle kişi ağrılı bir şekilde doyana kadar devam eder. Tıkınırcasına yeme sırasında kişi genellikle yemeyi bırakamayacağını veya ne kadar yediğini kontrol edemediğini hisseder.

Abur cubur herhangi bir yiyecek türünde olabilir, ancak en yaygın olarak kişinin normalde kaçınacağı yiyeceklerde ortaya çıkar.

Bulimia olan kişiler daha sonra tüketilen kalorileri telafi etmek ve bağırsak rahatsızlığını gidermek için atmaya çalışırlar.

Yaygın temizleme davranışları arasında zorla kusma, oruç tutma, laksatifler, diüretikler, lavmanlar ve aşırı egzersiz bulunur.

Belirtiler, anoreksiya nervozanın tıkınırcasına yeme veya arınma alt tiplerine çok benzer görünebilir. Bununla birlikte, bulimi olan bireyler, zayıf olmak yerine genellikle nispeten normal bir kiloda kalırlar.

Bulimia nervoza’nın yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kontrol eksikliği hissi ile tekrarlayan tıkınırcasına yeme atakları.
 • Kilo alımını önlemek için tekrarlayan uygunsuz temizleme davranışları.
 • Vücut şekli ve ağırlığından aşırı derecede etkilenen bir benlik saygısı.
 • Normal kiloda olmasına rağmen kilo alma korkusu.

Buliminin yan etkileri arasında iltihaplı boğaz ağrısı, şişmiş tükürük bezleri, aşınmış diş minesi, diş çürümesi, asit reflüsü, bağırsak tahrişi, şiddetli dehidrasyon ve hormonal bozukluklar sayılabilir.

Ağır vakalarda bulimia ayrıca sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi elektrolit seviyelerinde bir dengesizlik yaratabilir. Bu da, felç veya kalp krizine neden olabilir.

3. Tıkınırcasına yeme bozukluğu

Genellikle ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde başlar, ancak daha sonra gelişebilir.

Bu yeme bozukluğu olan bireyler, bulimia veya anoreksinin tıkınırcasına yeme alt tipine benzer semptomlara sahiptir.

Örneğin, genellikle nispeten kısa zaman dilimlerinde alışılmadık derecede büyük miktarlarda yemek yerler ve aşırı yemek yeme sırasında kontrol eksikliği hissederler.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler, tıkınırcasına yemelerini telafi etmek için kalorileri kısıtlamaz ve kusma veya aşırı egzersiz gibi temizleme davranışlarını kullanmaz.

Tıkınırcasına yeme bozukluğunun yaygın belirtileri şunlardır:

 • Aç hissetmemesine rağmen, gizlice ve rahatsız edici bir şekilde doyuncaya kadar çok miktarda yiyeceği hızlı bir şekilde yemek
 • Tıkınırcasına yeme atakları sırasında kontrol eksikliği hissetmek
 • Tıkınırcasına yeme davranışını düşünürken utanç, iğrenme veya suçluluk gibi sıkıntı duyguları
 • Aşırı yemeyi telafi etmek için kalori kısıtlaması , kusma, aşırı egzersiz veya müshil veya idrar söktürücü kullanımı gibi temizleme davranışlarının kullanılmaması

Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişilerde genellikle aşırı kilo veya obezite vardır. Bu da, kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet gibi aşırı kiloya bağlı tıbbi komplikasyon riskini artırabilir.

4. Pika

Pika, yiyecek olarak kabul edilmeyen şeyleri yemeyi içeren başka bir yeme bozukluğudur.

Pikalı bireyler buz, kir, toprak, tebeşir, sabun, kağıt, saç, kumaş, yün, çakıl, çamaşır deterjanı veya mısır nişastası gibi gıda dışı maddeleri arzularlar.

Pika yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda ve ergenlerde de ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bu bozukluk en sık çocuklarda, hamile kadınlarda ve zihinsel engelli bireylerde görülür.

Pika olan kişiler, zehirlenme, enfeksiyon, bağırsak yaralanmaları ve beslenme yetersizlikleri açısından yüksek risk altında olabilir.

Yutulan maddelere bağlı olarak pika ölümcül olabilir.

Ancak, pika olarak kabul edilebilmesi için, gıda dışı maddelerin tüketilmesi, birinin kültürünün veya dininin normal bir parçası olmamalıdır. Ayrıca, bir kişinin yaşıtları tarafından sosyal olarak kabul edilebilir bir uygulama olarak görülmemelidir.

5. Ruminasyon Bozukluğu

Ruminasyon bozukluğu, yeni tanınan bir başka yeme bozukluğudur.

Bir kişinin daha önce çiğnediği ve yuttuğu yiyecekleri tekrar kustuğunu, tekrar çiğnediğini ve sonra tekrar yuttuğu veya tükürdüğü bir durumu tanımlar.

Bu ruminasyon tipik olarak bir yemekten sonraki ilk 30 dakika içinde ortaya çıkar. Reflü gibi tıbbi durumların aksine isteğe bağlıdır.

Bu bozukluk bebeklik, çocukluk veya yetişkinlik döneminde gelişebilir. Bebeklerde 3-12 ay arasında gelişme eğilimindedir ve sıklıkla kendi kendine kaybolur. Durumu olan çocuklar ve yetişkinler, genellikle bunu çözmek için tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Bebeklerde çözülmezse, ruminasyon bozukluğu kilo kaybına ve ölümcül olabilen ciddi yetersiz beslenmeye neden olabilir.

Bu yeme bozukluğu olan yetişkinler, özellikle halka açık yerlerde yedikleri yiyecek miktarını kısıtlayabilir. Bu onların kilo vermelerine ve zayıf olmalarına neden olabilir.

6. Kaçınan/Kısıtlayıcı Gıda Alım Bozukluğu

Kaçınan/kısıtlayıcı gıda alımı bozukluğu (ARFID) , eski bir bozukluğun yeni adıdır.

Bu terim, daha önce 7 yaşın altındaki çocuklar için ayrılmış bir tanı olan “bebeklik ve erken çocuklukta beslenme bozukluğu” olarak bilinen şeyin yerini alıyor.

ARFID genellikle bebeklik veya erken çocukluk döneminde gelişmesine rağmen yetişkinlikte de devam edebilir. Dahası, erkekler ve kadınlar arasında eşit derecede yaygındır.

Bu yeme bozukluğu olan bireyler, ya yemeye karşı ilgisizlik ya da belirli kokular, tatlar, renkler, dokular ya da sıcaklıklardan tiksinme nedeniyle yeme bozukluğu yaşarlar.

ARFID’nin yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kişinin yeterli kalori veya besin almasını önleyen gıda alımından kaçınma veya kısıtlama
 • Başkalarıyla yemek yemek gibi normal sosyal işlevlere müdahale eden yeme alışkanlıkları
 • Yaş ve boy için kilo kaybı veya zayıf gelişme
 • Besin eksiklikleri veya takviyelere veya tüple beslenmeye bağımlılık

ARFID’nin, küçük çocuklarda seçici yemek yeme veya yaşlı erişkinlerde daha az gıda alımı gibi normal davranışların ötesine geçtiğini belirtmek önemlidir.

Ayrıca, mevcut olmaması veya dini veya kültürel uygulamalar nedeniyle gıdalardan kaçınmayı veya kısıtlamayı içermez.

Yukarıdaki 6 yeme bozukluğuna ek olarak, daha az bilinen veya daha az yaygın olan yeme bozuklukları da mevcuttur.

Bunlar genellikle üç kategoriden birine girer:

 • Temizleme bozukluğu. 

  Temizleme bozukluğu olan kişiler , kilolarını veya şekillerini kontrol etmek için genellikle kusma, müshil, idrar söktürücü veya aşırı egzersiz gibi temizleme davranışlarını kullanırlar. Ancak, aşırıya kaçmazlar.

 • Gece yeme sendromu. 

  Bu sendroma sahip kişiler sıklıkla uykudan uyandıktan sonra aşırı yemek yerler.

 • Diğer tanımlanmış beslenme veya yeme bozukluğu (OSFED). 

  DSM-5’te bulunmamakla birlikte, buna yeme bozukluğuna benzer semptomları olan ancak yukarıdaki kategorilerin hiçbirine uymayan diğer durumlar dahildir .

Şu anda OSFED kapsamına girebilecek bir bozukluk ortoreksidir. Medyada ve bilimsel çalışmalarda giderek daha fazla bahsedilmesine rağmen, ortoreksiya mevcut DSM tarafından henüz ayrı bir yeme bozukluğu olarak tanınmamıştır.

Ortoreksili bireyler, günlük yaşamlarını bozacak ölçüde sağlıklı beslenmeye takıntılı bir şekilde odaklanma eğilimindedir.

Örneğin, etkilenen kişi, sağlıksız olduklarından korkarak tüm besin gruplarını ortadan kaldırabilir. Bu, yetersiz beslenmeye, ciddi kilo kaybına, ev dışında yemek yemede zorlanmaya ve duygusal sıkıntıya neden olabilir.

Ortoreksiyası olan kişiler nadiren kilo vermeye odaklanırlar. Bunun yerine, öz değerleri, kimlikleri veya tatminleri, kendi belirledikleri diyet kurallarına ne kadar iyi uyduklarına bağlıdır.

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen