DiyetDiyet DetokslarıHayat Kötü Kahve İçmek İçin Çok Kısa

Hayat Kötü Kahve İçmek İçin Çok Kısa

Kahve içmek için hem lehte hem de aleyhte tartışmalar var, bu yüzden bu konuya bir açıklık getirelim. Kahvenin bilinen sağlık yararları oldukça tartışmalıdır – araştırmalar kahve içmenin kan basıncını düşürmeye, yağları azaltmaya ve muhtemelen yağ yakımını desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ancak, bu faydalar yalnızca kahveden (sade kahveden) gelir ve onu sütle nasıl içtiğinizi içermez. Eğer ‘white chocolate mocha’ya düşkünseniz üzgünüm ama gereksiz kalori içiyorsunuz.

Kahve Besinleri

Kahve bazı temel besinleri içerebilir ve antioksidanlarda yüksektir.

240 ml’lik bir fincan sade kahve şunları içerir:

  • Tavsiye edilen günlük B2 Vitamini miktarının %11’i (Riboflavin)
  • RDA Vitamin B5’in (Pantotenik Asit) %6’sı 
  • RDA Vitamin B1’in (Tiamin) %2’si 
  • RDA Vitamin B3’ün (Niasin) % 2’si 
  • BKA Manganezin %3’ü 
  • BKA Potasyumunun %3’ü 

Bu miktarlar çok fazla görünmese de, günde 2 veya 3 bardak içiyorsanız, bu çok fazla çaba harcamadan hızla toplanabilir.

Kahve içerken dikkat edilmesi gerekenler

Kahvede kafein

Kahvedeki aktif bileşik uyarıcı kafeindir. Kafeinin bazı etkileri enerji seviyelerinde, beyin fonksiyonlarında, metabolizma hızında ve egzersiz performansında kısa süreli artıştır.

Farkında olmayabilirsiniz ama kafein dünyada en çok tüketilen psikoaktif maddedir. Diğer birçok psikoaktif maddenin aksine, dünyanın hemen hemen her yerinde yasaldır ve denetimsizdir. Küresel kafein tüketiminin yılda 120.000 ton olduğu tahmin ediliyor, bu da her gün her insan için bir porsiyon kafeinli içeceğe denk geliyor.

Kafein bağımlılığı

Kafein, hafif bir uyuşturucu bağımlılığına neden olabilir – düzenli olarak tüketenler uyku hali, baş ağrısı ve sinirlilik gibi yoksunluk belirtileri yaşayabilir.

Kötü kahve zehirli olabilir

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, kötü kahvenin aslında zehirli olabileceğidir! Düşük kaliteli kahve, içinde hastalığa, baş ağrısına veya genel olarak iyi hissetmeye neden olabilecek çok sayıda yabancı madde içerebilir. Bu, kahveniz aşırı olgunlaşmış çekirdeklerden yapılırsa olur. Sadece bir tane mahvolmuş fasulye bütün bardağınızı zehirli hale getirebilir. 

Burası bir kahve züppesi olmayı teşvik ettiğim yer çünkü yüksek kaliteli özel kahveye yatırım yapmak sağlığınız için iyi olabilir!

Kahvede ne kadar süt olmalı?

Kahvenizin yanında bulunan süt miktarını değiştirmeyi veya sınırlandırmayı veya bir alternatifle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Standart bir latte 150 kalori içerebilir, bu nedenle bazı sağlıklı seçenekler yağsız süt veya fındık sütü eklenebilir.

Alternatif olarak, bir sonraki siparişinizde bunlardan birini deneyin:

– Macchiato (üzerinde az miktarda süt köpüğü bulunan bir espresso)
– Filtre kahve

Kahve ve uyku

Uyumakta zorluk çekiyorsanız, kafeinli kahve veya yeşil çay gibi kafein içeren diğer içecekleri azaltmak veya sadece günün erken saatlerinde içmek yardımcı olabilir. Genel bir kural olarak, kişiden kişiye değişiklik gösterse de, kafeinin sisteminizi temizlemesi yaklaşık 6 saat sürer.

Kafeinin Fazlası

Eğer sıkı bir bağımlıysanız, kahvenin yüksek dozlarda gerçekten öldürücü olabileceğini unutmayın! Kısa bir seansta 100 bardak (23 litre) içerseniz, 10-13 gram ölümcül miktarda kafein almış olursunuz. 

 

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen