DiyetMandalinanın Faydaları : Güzelleştiren 20 özellik

Mandalinanın Faydaları : Güzelleştiren 20 özellik

Kış aylarında hepimizin favori meyvesinin mandalina olduğunu biliyoruz. Tatlı veya ekşi, çekirdekli veya çekirdeksiz pek çok çeşidi olan mandalina aslında küçük görüntüsünün altında bir sürü faydalar barındıran bir şampiyon.

Şimdi lafı çok uzatmadan mandalinaların sağlığınıza, saçınıza, cildinize ve daha fazlasına nasıl fayda sağladığı ile ilgili kısma geçelim yani mandalinanın faydalarına.

Mandalinanın Besin Değerleri

Mandalina başlıca c vitamini kaynaklarından biri olmasıyla tanınır, buna ek olarak portakaldan yaklaşık üç kat daha fazla A Vitamini içerir ve vücudunuz için demir emilimini çok daha verimli hale getirir. Ayrıca içerdiği kalsiyum ,C vitamini ile neredeyse eşdeğerdir. Potasyum kaynağı olması ve lif içermesi de besin değerini fazlasıyla arttırır.

Mandalinanın Sağlığa Faydaları

Cildinize iyi gelir

Mandalina, cildi mahveden serbest radikallerle savaşan antioksidanları sayesinde günlük C vitamini dozunuzun üçte birine sahiptir. C vitaminli besinler yediğinizde cildiniz nemini korur. Ayrıca cildinizi yağ ve bakterileri yok eden ev yapımı bir maske ile aydınlatabilirsiniz. 1 yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı bal ve 3-4 dilim mandalina suyunu karıştırın. 10 ila 15 dakika bekletin, durulayın, kurulayın ve her zamanki nemlendiricinizi uygulayın.

Gülümsemenizi güzelleştirir

Araştırmacılar, günlük C vitamini dozunu almayan kişilerin diş eti iltihabına yakalanma olasılığının yüzde 25 daha fazla olduğunu gösterdi. Başka bir deyişle, fırçaladığınızda kanayan kabarık, kırmızı diş etlerini mandalina yiyerek azaltabilirsiniz. Ancak abartmamak kaydıyla; yüksek asit içeriği diş minenize zarar verebilir.

Gözleriniz daha sağlıklı olur

Mandalinada bulunan C ve A vitamini sayesinde görme kaybınızı geciktirebilir hatta önleyebilirsiniz. Önemli bir not: Isı ve ışık C vitaminini zayıflatabileceğinden, taze kesilmiş ve çiğ mandalina yiyin.

Kemiklerinizi güçlü tutar

Yapılan bir araştırmada, daha fazla C vitamini ve potasyum tüketen bir grup erkeğin – her ikisi de mandalinada var! – kemik yoğunluğunun arttığı ve daha az kırık riskinin olduğu bulundu.

Mandalina Yaşlanma Sürecini Yavaşlatıyor

1’de belirtildiği gibi her şey antioksidanlarla ilgilidir. Cildinize genç bir ışıltı vermenin yanı sıra, mandalinanın güçlü özellikleri ve antioksidanları, kolajen ve elastin üretimini uyararak yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Yaşlanma Belirtilerini Geciktirin

Mandalina tüketmek sisteminize daha fazla A vitamini kazandıracak olsa da, bu kırışık önleyici gıdayı da kullanan güzellik ürünlerini arayın. Kırışıklıklar, cildinizin elastikiyetini kaybetmesi, incelmesi ve kurumasının bir sonucudur; ama yaşlanmakta olan serbest radikaller, mandalinanın antioksidanları tarafından savuşturulabilir.

Demiri Daha Verimli Bir Şekilde Emebilirsiniz

Belirli yiyecek kombinasyonlarının ne kadar güçlü olduğunu duymuşsunuzdur ve işte başka bir harika örnek. Bir mandalinanın C vitamini, ıspanak gibi besinlerden alınan demirle eşleştiğinde, sonuç olarak vücudunuz demiri çok daha kolay emebilir. Yeterince demir almamak, genellikle, olması gerekenden daha yorgun olacağınız (muhtemelen nefes darlığınız olacak!), gözlerinizin altında daha koyu halkalar olacağınız ve hatta daha solgun görüneceğiniz anlamına gelir.

Mandalina Size Daha İyi Saç Verir

Nefes alabilmek çok önemli olsa da, saçınız aynı zamanda bu demiri emmenin faydalarını göreceğiniz yerdir. Yale Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü ve Kadın ve Cinsiyet Çalışmaları Profesörü Dr. Marianne LaFrance tarafından yürütülen bir araştırma, “kötü saç günlerinin” sosyal güvensizlik, düşük benlik saygısı ve hatta öz-değerle sonuçlandığını gösterdi. Yani bu, parlak saçların peşinden gitmek için bir durum değilse, ne olduğunu bilmiyoruz.

Cidden, Çok Daha İyi Saçlar!

Mandalinadaki B12 vitamini saç büyümesini destekler, saç dökülmesini azaltır ve grileşme sürecini yavaşlatır. Çabalarınızı ikiye katlamak istiyorsanız, topikal cilt ürünlerine benzer şekilde mandalina özelliklerine sahip saç ürünleri de vardır.

Mandalina İçten Dışa Nemlendirir

Saçını yeni yıkadıktan sonra bile nasıl yağlanabileceğini biliyor musun ? Belki sudur, belki çok yıkamaktan dolayı saç derinizi yağlardan arındırıyorsunuzdur ya da belki kafa derisi sebumunuz bozuktur. Bununla birlikte, mandalinadaki A vitamini, saç derisini yumuşatıp nemlendirirken aynı zamanda kafa derisi sebumunu dengelemeye yardımcı olur.

Ruh Halinizi Yükseltirler

Harika saç günleri geçirmek sizi yeterince mutlu etmiyormuş gibi, narenciye kokusu (özellikle turuncu-y olan) sizi de canlandırabilir. Mayo Clinic’teki Tamamlayıcı ve Bütünleyici Tıp Programının baş koordinatörü Barbara Thomley, sağlık gazetecilerine kokunun stresinizi, endişenizi azaltabileceğini ve hatta sizi sakinleştirebileceğini söyledi.

Mandalinadan Bağışıklık Artırırsınız

Bağışıklık sistemlerimizi güçlü tutmak ve soğuk algınlığı ile savaşmak için C vitamininin önemini hepimiz biliyoruz. Ancak dikkat edilmesi gereken başka bir yiyecek kombinasyonu, bir mandalina ile antiviral özelliklere sahip bir fincan nane çayının eşleştirilmesidir! Sevdiğimiz daha fazla çay bulun .

Uyumanıza yardımcı olacak bir çay arıyorsanız birkaç önerimize göz atabilirsiniz.

Rahat Uyumaya Yardımcı Çaylar

Sindirime Yardımcı Olurlar

Çünkü hiçbir şey seni “ani dürtüler” kadar yaşlı hissettirmez, değil mi? A vitamini, besin emilimini artırmaya ve sindirim sisteminizi nemli tutmaya yardımcı olabilir; yaklaşık bir mandalina 3-4 ons su olabilir.

Kaslarınıza Fayda Sağlar

Bir muzda potasyum miktarının neredeyse dört katı olmasına rağmen, bir mandalinanın 115+ mg potasyumu yine de kas büyümenize ve toparlanmanıza yardımcı olabilir.

Mandalina Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olur

gizli içerik nobiletin adı verilen flavonoiddir. Tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olan ve vücudu yağ yakmaya teşvik ederek ve yağ üretimini ve depolanmasını caydırarak yağ birikimini (özellikle karaciğerde) önlediği gösterilen bu güçlü oyuncudur.

Ve Kalbinize de İyi Gelirler!

Diyabetin önlenmesine benzer şekilde, yukarıda bahsedilen nobiletin, birçok kalp krizi ve felcinin temel nedeni olan ateroskleroza karşı koruma sağlar.

Mandalina İnme Riskini Düşürüyor

Flavanoid dostunun yanı sıra mandalinadaki potasyum da felçlere karşı savunma hattındadır. 69 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir Hemşirelerin Sağlıklı Araştırmasında, mandalina gibi daha fazla miktarda narenciye tüketen kadınların kan pıhtılaşmasına bağlı inme şansının yüzde 19 azaldığı bulundu.

Kırmızı Kan Hücrelerinizi Desteklerler

Mandalina, folik asidin doğal olarak oluşan versiyonu olan yaklaşık 20 mg folat içerir. Bu, önerilen günlük alımınızın yakınında değil, ancak yine de önemlidir çünkü folat, DNA onarımını ve hücre ve doku büyümesini teşvik eder.

Mandalina Kanser ve Diğer Ciddi Hastalıklarla Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Bileşik tangeretin ve limonoidlerin lösemi ve meme kanserinin yayılmasını önlemede yardımcı olduğu bildiriliyor. Bununla birlikte, bazı Kore çalışmaları daha düşük insidanslar arasında bir ilişki olduğunu gösterse de, araştırmalar ön hazırlık niteliğindedir ve öncelikle in vitro hücre kültürü ve hayvan testlerinden yapılmıştır. Bu nedenle, her zaman olduğu gibi doktorunuza danışın.

İnce Kalmanıza Yardımcı Olurlar!

Son olarak, mandalina, açlığı susturan lifleri sayesinde kilo verme çabalarınıza yardımcı olabilir . Ayrıca, mandalinadaki vitaminler, nihayetinde vücudunuzu yağ depolamak için etkileyen stres hormonu olan kortizol üretimini de engeller.

Slimming World Diyeti ile ince kalma konusunda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen