DiyetPu-Erh Çayı

Pu-Erh Çayı

Pu-Erh Çayı Nedir?

Yunnan dağlarında bulunan geniş yapraklı Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından geleneksel yöntemler ile elde edilir. Çinlilerin deyimiyle siyah çay olarak anılır. Fermente edilmiş olup az miktarda kafein içeren bu çayın benzersiz olmasının sebebi zamanla daha lezzetli olmasıdır. Pu-erh çayı özellikleri arasında üretim sırasında uygulanan yöntemler sayesinde 20-30 sene bozulmadan hatta tadını kaybetmeden saklanabilir.

Pu-erh çayının tadı benzersiz lezzete sahip tütsü aromasıyla damaklarınızda bu tadı bırakarak çayı tercih etmenizi sağlayacaktır. Yıllandıkça adeta daha enfes lezzet ve kokuya sahip olacaktır. Pu-erh çayı, çok değerli siyah bir çay çeşididir. Yüksek antioksidan içerir. Egzersiz sonrası veya kendinizi halsiz hissettiğinizde çaydan tüketerek enerji sağlayabilirsiniz.

 

Pu-Erh Çayı Faydaları

Vücuda faydaları ile tam bir gençlik iksiridir. Cildi güzelleştirir. Sindirimi düzenler. Kolesterolü düşürür. Probiyotik ve mineraller ile sağlığınıza sağlık katar. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Yemeklerden sonra yada yarım saat önce tüketilirse hazım kolaylığı sağlar. Yüksek miktarda C vitamini içerir. Soğuk algınlığına ve damar sertliğine iyi gelir. Çok iyi sakinleştiricidir. Kabızlığı önleyen aynı zamanda ishal hastalığında etki göstermektedir. Kilo vermede yardımcı olur.

 

Pu-Erh Çayı ile Zayıflama

Pu-erh çayı, zayıflatan çaylar arasında ilk sırada yer alıyor ve zayıflamanıza yardımcı olur. Metabolizmanın hızlanması ve yağ yakımının kolaylaşması için kullanabilirsiniz. Metabolizmanız ne kadar hızlı çalışırsa kilo vermek o kadar hızlı olur. Doktor ve diyetisyenler tarafından ilk sırada yer alan çay çeşididir.

Doğal yollardan kilo vermek isterseniz en azından birkaç hafta deneyebilirsiniz. Çay ile kilo verirken ayrıca kendinizi enerjik hissedebilirsiniz.

 

Pu-erh Çayı Tarifi

Çayın yapraklarını çaydanlığa koyuyoruz ve üzerine kaynar su ilave ediyoruz. İlk demliği 10 saniye bekletip bardağa döküyoruz ve kullanmıyoruz. Tekrar çaydanlığa su döküyoruz ve 20 saniye demlenmesini bekliyoruz ve süzerek içiyoruz. Yaprakları 5-6 kere daha demleyebilirsiniz. Sıcak olarak günde 4 fincana kadar tüketebilirsiniz.

Bunun yanında Pu-erh çayını yanlış demler iseniz geçici bir sarhoşluk etkisi oluşabilir böyle bir durumda küçük bir parça çikolata iyi gelecektir. Hamile bayanların ve üç yaşından küçük çocukların tüketmesi tavsiye edilemez.

Pu-Erh Çayı Nerede Satılır?

Aktarlarda bulabileceğiniz gibi internet üzerindeki alışveriş sitelerinde farklı seçeneklerde Pu-erh Çayı bulmanız mümkündür. Fiyatlarının pahalı olmasının yanında birçok faydası olduğu için denemeye değer bir çaydır. Pu-erh çayını internet sitelerinden satın almayı düşünürseniz güvenilir bir marka ve siteden alışverişinizi yapmaya özen göstermenizi öneririz. Pu-erh çayını 4 fincandan çok tüketmeniz önerilmemektedir, hafif bir sarhoşluk etkisi yarattığı taktirde bir parça çikolata yemeniz kendinizi iyi hissettirecektir.

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen