DiyetSağlık Deposu : Guava Meyvesi

Sağlık Deposu : Guava Meyvesi

Özellikle Asya ülkelerinde çok tüketilen guava meyvesi tam bir sağlık deposudur. C vitamini bakımından turunçgillerden daha zengin olan guava meyvesinde insanlarda doğurganlığı artıran folat mineralinin de fazlaca olduğu saptanmıştır.

 

Bazı meyveler bağışıklık sistemlerimizin güçlü kalmasına yardımcı olur ve beyinlerimize düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları enerjiyi verir. Orta Amerika’nın tropikal bir meyvesi olan guava, bu süper meyvelerden biri. Tadı ananas, greyfurt, muz ve armut gibi meyvelerin karışımını andıran guavanın iç kısmı, çok küçük sert tohumlar içerir ve genellikle pembe veya somon renklidir. Guava, birçok temel vitamin ve minerali içerisinde barındırır. B vitaminleri, A ve C vitaminleri, bakır, potasyum, manganez, demir, folat ve lif açısından zengindir.

-Guavalardaki potasyum kan basıncı seviyelerini de dengelemeye de yardımcı olur. Bir muz ve bir guava hemen hemen aynı miktarda potasyum içerir.

-Süper bir meyve olarak guava size sadece sağlığınızı ve bağışıklık sisteminizi güçlü besleyen besinler vermez, aslında çok çeşitli hastalıklara ve hastalıklara karşı koruyabilir.

-Guava’da bulunan karotenoidler, flavonoidler ve terpenoidler, antioksidan bileşikler de, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve hatta alzheimer gibi dejeneratif beyin hastalıklarını önleyebilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

-Guava’da bulunan B vitaminleri , ruh halinizi ve hormonlarınızı düzenlemede de önemli bir rol oynar.

-Bol Lif içeriği sayesinde sindirim sistemine katkı sağlar aynı zamanda kilo kaybı için de çok tercih edilen bir meyvedir.

-Guava, akneye yol açan bakterileri yok ederek daha temiz bir cilt sağlar.

Peki bu Guava Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Egzotik bir meyve olan guava, peynir tabağına çok yakışan bir lezzettir. Tatlılarda da kullanabileceğiniz guavayla cheesecakeler, sorbeler veya mini meyveli tartlar yapabilirsiniz. Ayrıca smoothiler, meyve suları ve meyve salatalarına da ekleyebilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen