DiyetElma Sirkesi Hakkında 6 Faydalı Bilgi

Elma Sirkesi Hakkında 6 Faydalı Bilgi

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi, ezilmiş elmaların fermente suyundan yapılır. Diğer sirke çeşitleri gibi çok ekşi ve asidiktir. Elma sirkesi, ezilmiş elmaların su ve maya ile birleştirilmesiyle yapılır. Karışım daha sonra en az 30 gün boyunca oda sıcaklığında oturmaya bırakılır. Bu süre zarfında, mayanın elmalardaki şekerleri alkole dönüştürdüğü fermantasyon meydana gelir. Bakteriler daha sonra alkolü sirkeye dönüştürür. Elma sirkesi süzülmemişse, genellikle tortulu olur. Aslında maya ve iyi bakteri içerir. Bir şişe süzülmüş sirke tortuya sahip olmayacak ve çok daha net görünecek.

elma sirkesi

Elma Sirkesi Sağlığa Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Elma sirkesi ile ilgili iddiaların birçoğu, bilimsel çalışmaların konusu olmuş ve sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine dair artan sayıda kanıt yaratmıştır.

Bağırsak sağlığına yardımcı olur.

Elma sirkesi ile ilgili modern bir iddia, bağırsak sağlığını iyileştirebileceğidir.

Sirke bağırsak dostu bakterilerden oluşan bir probiyotik olduğu için bu fikrin bazı bilimsel gerekçeleri var, ancak elma sirkesinin bağırsak sağlığınızı ve sindiriminizi ne kadar iyileştirebileceğini doğrulamak için daha fazla araştırma gerekiyor.

elma sirkesinin faydaları

Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Elma sirkesi de kan şekerini düşürmenin doğal bir yolu olarak lanse edilmiştir.

Bazı bilimsel araştırmalar etkili olduğunu göstermiştir. ABD’deki Aston Üniversitesi tarafından 2016 yılında yapılan küçük bir araştırma, iki yemek kaşığı elma sirkesi (suda seyreltilmiş) içmenin katılımcılarda kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü buldu.

Bu azalma için önerilen bir neden, sirkedeki asidin nişastanın parçalanmasını durdurması ve bunun da kan dolaşımına daha az şeker emilmesine neden olmasıdır.

Elma sirkesinin neden kan şekeri üzerinde bu etkiye sahip olduğunu anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekirken, diğer bazı çalışmalar da destekleyici benzer sonuçlar vermiştir.

sirkeli salata

Kötü bakterilerin çoğalmasını önler.

Elma sirkesi kesinlikle salatalara çok yakışıyor. Bununla birlikte, Türkiye’de Ege Üniversitesi tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırma, marulda kötü bakterilerin büyümesini de önleyebileceğini buldu.

2018’de İngiltere’deki Middlesex Üniversitesi tarafından yayınlanan daha fazla araştırma, elma sirkesinin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ve gıdalarda yaygın olarak bulunan çeşitli zararlı bakteri türlerinin büyümesini önlemede etkili olduğunu buldu. Sonuç olarak, elma sirkesi salatalara kullanmak için mükemmel bir seçimdir.

Elma sirkesi hakkında bilinen yanlışlar.

Elma sirkesi için kilo ve yağ kaybı hakkında birçok iddia ortaya atıldı. İran’daki Shahid Beheshti Üniversitesi tarafından 2018’de yapılan bir araştırma, iştahı azaltabileceğini ve böylece kalori alımını azaltabileceğini ve kilo kaybını teşvik edebileceğini ve bunun ekşi tadı nedeniyle olabileceğini belirtti.

Çalışma, kilo kaybının, kalori kısıtlaması da dahil olmak üzere araştırmadaki diğer faktörlerden kaynaklanabileceğini belirtti.

Elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olabileceği iddiasını desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca sirkenin hastalıklarla mücadele özelliklerine sahip olduğu öne sürülmüştür. Bu iddiayı destekleyen tek çalışma hayvanlar üzerinde yapıldı, bu nedenle elma sirkesinin insanlarda hastalıklarla mücadelede etkili olduğunu gösteren mevcut bir kanıt yok.

elma sirkesi temizlik

Elma sirkesi de diğer sirkeler gibi tüketmeye uygundur.

Denemek isterseniz, elma sirkesini kullanmanın pek çok harika yolu var. Salata sosu haline getirmeyi deneyin. Diyetinize eklemenin ve zevkinize uygun olup olmadığını görmenin kolay bir yolu.

Elma sirkesinin de potansiyel sağlık yararları sunabileceğini bilmek harika.

Geçmişten günümüze gelen bir tonik olduğu kadar bugün sağlık verici bir iksir olabileceği de bir gerçek.

Bizi Takip Edin

Diyetin hazır sitesi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı barındıran bir bilgilendirme sitesidir. Kullanıcılara diyet, spor, beslenme ana başlıklarında bilgilendirici içerikler sunar. Bizi sosyal platformlardan da takip edebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen